Bina Otomasyon Sistemleri

Ev ve bina otomasyon sistemleri son yıllarda sayıları ciddi şekilde artan başta alışveriş merkezleri, oteller, plazalar, hastaneler, havaalanları, stadyumlar olmak üzere endüstriyel tesis ve ev gibi tüm yapılarda kullanılan zayıf akım sistemlerinin otomatik kontrolü, izlemesi, rapor edilmesi ve gerektiğinde sisteme müdahale edilmesini sağlayan akıllı sistemler bütünüdür.
Binaların yaşam süreleri göz önüne alındığında kısa denilebilecek bir zaman aralığında akıllı sistemlerin kurulum maliyetleri karşılanarak enerji tasarrufu başta olmak üzere bakım ve işletme giderlerinde %40’a varan düşüşler görülmektedir.
Bina otomasyon sistemleri; enerji yönetimi ve tasarrufu, güvenilirlik, aydınlatma kontrolü, tek noktadan tüm sistemi kontrol etme, alarm ve arıza bilgilerini raporlayabilme, internet aracılığıyla tüm sistemlere ulaşabilme ve nihayetinde sağladığı konfor ve güvenlik ile insan yaşamında önem arz etmektedir.
Akıllı bina yönetim sistemleri sayesinde aşağıdaki fonksiyonları gerçekleştirmek mümkündür.

Aydınlatma Otomasyonu

Akıllı bina konseptinin en önemli ve tasarrufun başlayacağı ilk kalemdir.Küçük bir odanın kontrolünden tüm binanın iç ve dış aydınlatmasına kadar en verimli ve kullanıcı odaklı şekilde manuel veya otomatik kontrol eden sistemdir.Armatürlerinizi on/off kontrol yapmanız veya istediğiniz ışık seviyesine getirebilmeniz(dim) bu sistemle çok kolaydır.
Zevkinize göre ayarlanabilen aydınlatma sisteminizi akıllı telefonlar veya tabletlerden bina içindeyken veya uzakta olsanız da kontrol edebilirsiniz.Kolay ayarlayabileceğiniz senaryolar ile istediğiniz aydınlatma tercihlerini gerçekleştirebilirsiniz.Eve giriş veya çıkış,,film izleme,gece yatarken veya sabah kalkarken,hırsız engelleme vb senaryolarla keyifli ve güvenli zaman geçirebilirsiniz.


Binanızda uygulayabileceğiniz örnek senaryolar,

➢ İsteklerinize göre belirlenmiş senaryoları çağırarak evinizde istediğiniz aydınlatma atmosferini anında elde edilebilir.
➢ Evinizi isterseniz sinemaya çevirilebilir. Yemek yerken, kitap okurken veya televizyon izlerken farklı senaryolar çağırılabilir.
➢ Akıllı cihazlar (tablet,telefon,bilgisayar…) sayesinde rahatınızdan ödün vermeden tüm aydınlatma sistemini ve diğer fonksiyonlar oturduğunuz yerden rahat bir şekilde kontrol edilebilir.
➢ Evden ayrılırken kapı yanında bulunan tek bir anahtarla tüm evinizin ışıkları kapatılabilir.
➢ Uzaktan kumandayla, cep telefonuyla ya da bilgisayarınızdan nerede olursanız olun evinizin ışıkları kontrol edilebilir
➢ Siz tatildeyken ışıklarınız programlı olarak rastgele açılıp kapanarak evde biri varmış izlenimi vererek hırsızlar evinizden uzak tutulabilir.
➢ Yangın yada hırsız alarm durumunda evinizin tüm ışıkları aynı anda yanabilir.
➢ Işıklarınızı istediğiniz aydınlık derecesinde kontrol edilebilir.
➢ Akşam olmaya başladığında bahçedeki aydınlatma sistemi ve evin içindeki istediğiniz mekân otomatik olarak aydınlatılabilir.
➢ Işık seviyesinin hep aynı olmasını istediğiniz mekânlar, dış ışığa göre otomatik olarak ayarlanabilir.
➢ Çok katlı binalarda ya da çok geniş alanlarda kontrol tek noktaya indirilerek iş gücü kazancı sağlanabilir.
➢ Programlanmış çalışma saatlerine uygun aydınlatma senaryoları ayarlanabilir.
➢ Mesai bitimlerinde açık unutulan aydınlatma armatürleri planlanan saatlerde kapatılabilir.
➢ Yangın gibi acil durumlarda çıkış koridorlarının ışıkları otomatik devreye girerek güvenli bir tahliye sağlanabilir.


Aydınlatma kontrolünde kullandığımız yöntemler;

Varlık Kontrolü
Aydınlatma kontrolünün belirli bir alanda hareket varlığına göre otomatik olarak gerçekleştirilmesidir. Farklı mesafe duyarlılığındaki sensörlerle varlık algılaması yapılır ve enerji tasarruflu bir şekilde kullanılır.

Zaman Ayarlı Kontrol
Aydınlatma kontrolünün istediğiniz zaman dilimlerinde istediğiniz yerde kullanılmasıdır. Ev,ofis,işyeri,havaalanı,stadyumlarda enerjinin tasarruflu şekilde kullanılmasını sağlar.

Loşlaştırma Kontrolü
İstediğiniz mekanın istediğiniz zamanda istediğiniz aydınlık düzeylerinde farklı aktiviteleriniz için kullanılmasıdır. Böylece hem konfor sürer hem de tasarruf sağlarsınız. Aynı zamanda evinizde sinema keyfi vb. aktiviteler yapmak için kullanılabilir.

Gün Işığına Bağlı Kontrol
Gün ışığının azaldığı/arttığı zamanlarda otomatik olarak devreye girerek artırır/azaltır. Özellikle dış aydınlatmalarda kullanılabildiği gibi manuel olarak da kontrol edilebilir.

İklimlendirme Otomasyonu (HVAC)

Sıcaklığını ayarlamak istediğiniz bölgenin klima, fancoil, kalorifer,yerden ısıtma,elektrikli ısıtıcı gibi cihazlar kullanarak akıllı ve verimli bir şekilde kullanıcı tarafından kontrol edilmesini sağlar.İstenen bölgenin konforunu manuel veya otomatik olarak ayarlanmasını sağlayan bir sistemdir.

Perde/Panjur Otomasyonu

Akıllı bina sistemiyle perde/panjurları elle ayarlama derdine son.İstediğiniz zaman açılması/kapanması artık sizin hayallerine kalmış.Perde/panjur sisteminizi tek tek kontrol edebildiğiniz gibi grup olarak da çok kolay bir şekilde kontrol edebilirsiniz.Dışarıdaki hava durumuna göre panjur veya tenteleriniz otomatik olarak açılabilir/kapanabilir.Değişik senaryolar uygulayarak motorlu perdelerinizi istediğiniz konuma ayarlamak mümkün.Sabah güneşi üzerime doğarken uyanayım veya akşam istediğim saatte perdeler otomatik kapansın gibi senaryolar oluşturabilirsiniz ve bu kontrolleri uzaktan akıllı cihazlarınız vasıtasıyla da çok kolay yapabilirsiniz.

Güvenlik

Akıllı cihazımız sayesinde istediğimiz bölgenin güvenliği sağlanmış olur.Hırsız ve yangın alarm sistemini ister manuel ister otomatik bir senaryo dahilinde kontrol edebiliriz.Ayrıca kaçak su otomasyonu ile evinizi su basmalarına karşı korur.Evdeki bir gaz kaçağı durumunda sistem hemen devreye girer ve kaçak sonlanır.Hepsinin bilgisini de size ve güvenlik birimlerine kolayca ulaştırabilir.

Multimedya

Müzik ve Ses Sistem Kontrolü

Akıllı panelimiz üzerinde bulunan 2x5W gücünde profesyonel ses amplifikatör çıkışına bağlanacak 2 adet hoparlör sayesinde cihazımız bir musicbox gibi davranır ve aşağıdaki uygulamalara olanak sağlar

- Internet üzerinden müzik dinleme
- SD kart içerisindeki müzikleri dinleme
- Lokal server üzerindeki müzikleri dinleme

Telefon Sistem Kontrolü

Akıllı cihazımıza takılan SIM kart vasıtasıyla cihazımız aynı zamanda telefon özelliği kazanır.SMS gönderir,3G data transferi yapar.Alarm durumunda ve özel programlarda hafızasında bulunan numaralara sesli ve yazılı mesaj iletir.Uzaktan bağlantı ile cihazın otomasyon ve güvenlik noktaları uzaktan kontrol edilebilir.Skype gibi internet telefonları için hizmet sağlayıcılar ile görüşme ister kablolu TCP/IP ister kablosuz Wi-fi ile yapılır.

IR Uzaktan Kumanda Sistem Kontrolü

Cihaz üzerinde bulunan öğrenebilir özellikli IR alıcı devre sayesinde istenilen kumanda tuş ve fonksiyonları akıllı cihazımıza öğretilebilmektedir.Öğrenilen bu özellikler sistemin diğer fonksiyonları tarafından IR verici çıkışına bağlanan sensörler sayesinde klima,tv,receiver gibi IR uzaktan kumanda ile kontrol edilebilen tüm cihazları kontrol edebilmektedir.

IP Kamera İzleme Sistem Kontrolü

Cihaz üzerinden ister lokal alanlardaki ister internet üzerinden herhangi bir bölgedeki IP kameralar izlenebilmektedir.Cihaz üzerindeki kamerada kullanıcının izin vermesi durumunda internet üzerinden herhangi bir yerdeki bilgisayar üzerinden izlenebilmektedir.Bu bağlantı ister kablolu TCP/IP ister kablosuz Wi-Fi olarak mümkün olmaktadır.

Concierge Hizmetleri

Online olarak müşterinin kuaför,temizlik,sağlık,araç bakım,alışveriş,fitness gibi hizmetlerindeki akıllı cihazımız üzerinden veya iletişim kurularak randevu alınmasını sağlamaktadır.

IPTV Sistem Kontrolü

Akıllı cihazımız ile TV arasında HDMI bağlantı yapılmaktadır.Cihaz ekran görüntüsü tvye aktarılmış olmakta ve aşağıdaki yöntemler ile tv yayınları veya video izlenebilmektedir.
- İnternet üzerinden video izleme
- Sd kart içerisindeki video dosyaları
- Lokal server üzerindeki video dosyaları
- Uydu ve Tv yayınlarının lokal headend üzerinden IP TV dağıtımından
İsteğe bağlı olarak cihaza Air Mouse bağlanabilmektedir.Bu sayede uzaktan tv kontrolü kolay ve kullanışlı olarak yapılabilmektedir

Mesaj Kontrolü

Akıllı cihazımız üzerinden mail adresleri kontrol edilebilmektedir.Gelen mailler ekran üzerinde kullanıcıyı uyaracak şekilde görülebilmektedir.Lokal serverler üzerinden mesajlaşma,fatura gönderimi ve özel yazışmalar yapılabilmektedir.Evden çıkışta kapıya gelen kişiye mesaj bırakma veya gelen kişinin mesajını alma gibi özellikleri mevcuttur.

Tüketim İzleme/Faturalandırma Sistem Kontrolü

Sisteme bağlı elektrik,su,gaz,sıcak su,kalorimetre gibi tüketim sayaçlarından gelen bilgiler ister IP olarak gelsin ister seri bilgi olarak RS485 hattından gelsin cihaz üzerinden tüketim değerleri online olarak izlenebilmektedir.İzlenenbu değerler IP sisteminden merkezi serverlara iletilmekte ve burada bulunan faturalandırma programı sayesinde tüketim bedelleri ayrı ayrı fatura haline getirilebilmektedir.

Internet

Akıllı cihazımız ile ister kablolu ister kablosuz internet sağlayıcılar üzerinden internet yayını alabilir.İster manuel ister otomatik olarak hava durumu,finans,haberler gibi isteğe bağlı özellikler güncellenebilmektedir.İnternet üzerinden iletişim ve data transferi gibi özellikler gerektikçe cihaz tarafından kullanılmaktadır.

Kişisel kullanımlar

Akıllı cihazımıza yüklenen yazılımlar ile aşağıdaki uygulamalar ve bunlara benzer onlarca uygulama çalıştırılabilmektedir.

- Alarmlı saat
- Hava durumu
- Oda sıcaklığı
- Alarm durumunda mesaj yönlendirme
- Kullanıcı şifre belirleme
- Gün, ay, saat bilgileri
- Finans bilgileri
- Senaryo ayarları
- Acil durum imdat
- Havuz suyu sıcaklığı ve PH değeri

Jeneratör

Birtel İletişim Teknolojileri, jeneratör yönetim sistemleri sunmaktadır. Ancak uçtan uca çözüm sağlama politikası gereği müşterilerimize jeneratör çözümü de sunulmaktadır.

Yangın, Duman, Gaz, Su vb. Tespit ve Yangın Söndürme Sistemleri

Bina Otomasyon Sistemleri ve Veri Merkezi Yönetim Sistemleri (DCIM) kapsamında yangın, duman, gaz, su vb. tespit ve yangın söndürme sistemleri müşterilerimize sunulmaktadır.

Aydınlatma Otomasyonu

Bina Otomasyon Sistemleri ve Veri Merkezi Yönetim Sistemleri (DCIM) kapsamında aydınlatma otomasyonu çözümleri müşterilerimize sunulmaktadır.


Schneider electric:


  • Verimli aydınlatma
  • Aydınlatma yönetimi
  • on/off ve Dim kontrollü iç aydınlatma çözümleri
  • Gün ışığı kontrollü iç ve dış aydınlatma kontrolü
  • Varlığa (presence) dayalı aydınlatma kontrolü
  • Cephe aydınlatma kontrolü
  • Acil aydınlatma kontrolü
  • Otopark aydınlatma kontrolü

Giriş Kontrol / Kartlı Giriş Sistemleri

Birtel, bina girişleri, sistem odaları, her türlü giriş için güvenlik amaçlı giriş kontrol sistemleri kartlı/kartsız giriş sistemleri çözümleri sunar.

Isıtma, Soğutma ve HVAC (İklimlendirme) Sistemleri Yönetimi

Bina Otomasyon Sistemleri kapsamında Birtel, ısıtma, soğutma ve HVAC (iklimlendirme) sistemleri yönetimi çözümlerini müşterine sunmaktadır.

Güvenlik ve CCTV

Bina Otomasyon Sistemleri ve Veri Merkezi Yönetim Sistemleri (DCIM) kapsamında güvenlik ve CCTV çözümleri müşterilerimize sunulmaktadır.

 Style Switcher

Predefined Colors

Menu Style

Background Image

Reset